skip navigation

NMHSCA Awards

NMHSCA Awards Program

The NMHSCA Coaches Recognition & Awards Program is designed to recognize New Mexico's most accomplished NMHSCA member coaches.  The impact a coach has on the life of a student is tremendous, and the NMHSCA Board of Directors is proud to recognize all the outstanding coaches every year at the annual Bobby Gibbs Awards Show during the annual NMHSCA Coaches Clinic. 

 

 

Bobby Gibbs Awards Show

Date:  Sunday, July 25th, 2021
Time:  4:30 - 7:00 pm
Location:  Crowne Plaza Albuquerque, NM Ballroom

The NMHSCA will be recognizing award winning coaches from the 2019/2020 & the 2020/2021 school years.

2021 NMHSCA Award Winning Coaches

2020 NMHSCA Hall of Honor Inductees
-Keith Leupold, Las Cruces
-George Maya, Mayfield
-Joe Giglia, Cimarron
**The NMHSCA chose to not choose additional Hall of Honor Inductees in 2021 in order to honor the 2020 Hall of Honor inductees appropriately.**

2021 Ralph Bowyer Coaching for Character Award
-Ben Trujillo, Hatch High School

2021 Distinguished Service Award
-Lori Mabrey, Los Puentes Charter School

2021 Coaches of the Year
-Boys Basketball: Kevin Zwiers, Rehoboth Christian
-Boys Cross Country: Matt Preslar, Cloudcroft
-Boys Soccer: Reyes Marquez, Lovington
-Boys Wrestling: John Mason, Farmington
-Football:  Jeff Dalton, Farmington
-Girls Basketball: Todd McBroom, Gallup
-Girls Cross Country:  Tim Host, ATC
-Girls Soccer: Misty Long, Carlsbad
-Girls Wrestling:  Nate Sellers, Miyamura
-Swimming & Diving: Dave Barney, Albuq. Academy
-Spirit: Stephanie Davy, West Mesa
-Volleyball:  Rory Arisumi, Cloudcroft
-Softball:  Angel Castillo, Cleveland
-Baseball: LeRoy Gonzales, Robertson
-Tennis: Amy Badger, Albuq. Academy
-Golf: Victor Rotunno, Hobbs
-Boys T&F: Joey Fernandez, St. Michaels
-Girls T&F: Jason Atkinson, Alamogordo

Assistant Coaches of the Year
-Girls Basketball: Rich Myers, Las Cruces
-Cross Country: Dion John, Tohatchi
-Football: Bob Shuttleworth, Farmington

Athletic Director of the Year
-Frank Whalen, Farmington Municipal Schools

2021 Coaching Milestone Accomplishments
-
Level IV:  Rickie McBroom, Portales: Basketball
-Level IV:  David Campbell, Dexter, Athletic Director

-Level III:  Shane Shallenberger, Cleveland: Baseball
-Level III:  Susan Kubala, Cleveland: Basketball
-Level III:  Jory Mirabal, Magdalena, Basketball
-Level III:  Bob Allcorn, Bloomfield: Football
-Level III:  Jaime Ramirez, Portales: Football
-Level III:  Charlie Dotson, Eldorado: Football
-Level III:  Jose Mares, Hobbs: Soccer
-Level III: Jeff Dalton, Farmington: Track & Field

-Level I:  Derek Bean, Hot Springs: Basketball
-Level I:  Sergio Castanon, Tularosa: Basketball
-Level I: Shay Todaro, Cottonwood Classical: Cross Country
-Level I: Shay Todaro, Cottonwood Classical: Track & Field


2020 NMHSCA Award Winning Coaches

2020 NMHSCA Hall of Honor Inductees
-Keith Leupold, Las Cruces
-George Maya, Mayfield
-Joe Giglia, Cimarron

2020 Ralph Bowyer Coaching for Character Award
-Jeff Lynn, Roswell 

2020 Distinguished Service Award
-Jack Jones, Gardenswartz

2020 Coaches of the Year
-Boys Basketball: William Benjamin, Las Cruces
-Boys Cross Country: Chris Carroll, Zuni
-Boys Soccer: Lucien Starzynski, Albuquerque
-Boys Wrestling: Greg Ruybalid, Piedra Vista
-Football:  Bob Allcorn, Bloomfield
-Girls Basketball: Rainy Crisp, Navajo Prep
-Girls Cross Country:  Tim Host, ATC
-Girls Soccer: Misty Long, Carlsbad
-Girls Wrestling:  Nate Sellers, Miyamura
-Swimming & Diving: Carl Cady, Los Alamos
-Volleyball:  Alice Velasquez, Mescalero

Assistant Coaches of the Year
-Boys Basketball:  Gerard Garcia, St. Michaels
-Football: Art Bolanos, Roswell
-Girls Basketball: Jessica Nez, Navajo Prep

Athletic Director of the Year
-Robbie Robinson, Eunice

2020 Coaching Milestone Accomplishments
Level IV:  Aaron Ocampo, Centennial: Football

Level III:  Kristen Scanlan, Texico: Volleyball
Level III:  Jared Howell, Piedra Vista: Football
Level III:  Jose Cruz Porras, Lake Arthur: Football
Level III:  Lisa Villareal, Volcano Vista: Basketball
Level III:  Rainy Crisp, Navajo Prep: Basketball
Level III:  Marty Zeller, Los Lunas: Basketball
Level III:  Lori Mabrey, Cibola: Basketball
Level III:  Michael Huston:  Basketball

Level II:  Rainy Crisp, Navajo Prep:  Volleyball
Level II:  Steve Kokulis, Hope Christian:  Soccer
Level II:  Heath Ridenour, Cleveland:  Football
Level II:  Kevin Lackey, Melrose:  Basketball
Level II:  Dominick Romero, Manzano: Basketball


Level I:  Jacob Cortez, Bosque: Soccer
Level I:  Joe Calabaza, SFIS, Cross Country
Level I:  Manny Otero, West Mesa:  Basketball
Level I:  Dominique Richardson, Newcomb: Basketball
Level I:  Daniel Pierce, Estancia: Basketball
Level I:  Thomas Adair, Bloomfield, Basketball
Level I:  Alfred Baer, Shiprock: Baseball
Level I:  Roberto DeVargas, McCurdy, Baseball


HOME

INSIDE NMHSCA

MEMBERSHIP